Category Archives: Zdrowe odżywianie

Co warto wiedzieć o chlebie?

Chleb spożywamy codzienne, rzadko jednak zastanawiamy z czego jest wytwarzany. Wchodzimy do piekarni i widzimy wiele gatunków chleba. Nazwy ich niekiedy mało nam mówią – co wybrać, czym się różnią? Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania.

Metody praktycznego zastosowania wody kwaśnej

Czy wiesz, że woda wodzie nierówna? W zależności od tego, jak jest najonizowana, może mieć różne właściwości. Obecnie dostępne jonizatory domowe mogą dać nam wodę o pięciu różnych stopniach najonizowania: kwasową, średnio kwasową, neutralną, średnio zasadową i zasadową. Z tego tekstu dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać wodę o odczynie kwaśnym.

Zielona herbata

Czy istnieją napoje zdrowsze od zielonej herbaty? Chińczycy znają odpowiedź na to pytanie już od ponad 4000 lat. Bowiem, już od czasów starożytnych wykorzystują korzyści lecznicze zielonej herbaty. Wykorzystują ją do leczenia niemal wszystkiego – od bólu głowy do depresji.

Cukier – cichy zabójca

Cukier w nadmiernej ilości niszczy pracę narządów oraz przyczynia się do licznych chorób, jak np. cukrzycy. Ma również negatywny wpływ na powstawanie próchnicy a dodatkowo zakwasza nasz żołądek. Spożywanie rafinowanego cukru ponadto wypłukuje z organizmu witaminę B oraz następujące minerały: wapń, fosfor, magnez i chrom.

Karczoch zwyczajny

Karczoch (Cynara scolymus) jest warzywem, znanym już w starożytnym Rzymie i Grecji. Jego uprawa upowszechniła się w basenie Morza Śródziemnego przed XII wiekiem. Obecnie uprawiana w krajach o ciepłym klimacie.

Hibiskus – purpurowa potęga

Hibiskus znany jest na całym świecie pod wieloma nazwami – Malwa Sułtańska, Roselle, Ketmia, Sour-Sour, Karkade, Florida Cranberry. Obecnie najbardziej rozpowszechniony w rejonie morza śródziemnego. Pochodzi przypuszczalnie z Malezji i Indii. Herbata z hibiskusa ceniona jest dla smaku i zdrowia, a pita jest od Australii aż po Amerykę.

Woda – warto wiedzieć

Woda jest istotą życia, a życie nie może bez niej istnieć. Woda dla naszego organizmu jest niezbędna – może nawet leczyć wiele chorób, chociażby bóle głowy, zmęczenie, bóle stawów. Możemy tygodnie obyć się bez jedzenia, ale bez wody wytrzymamy tylko 3 dni. Woda jest najbezpieczniejszym napojem do picia.