Zabiegi rewitalizujące skórę. Mezoterapia igłowa i bezigłowa

Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, mający na celu odmłodzenie skóry, redukcję cellulitu oraz zagęszczenie i wzmocnienie włosów. Idea zabiegu opiera się na podskórnej aplikacji niewielkich dawek specjalnego preparatu.

,,Koktajle” używane w mezoterapii posiadają w swoim składzie wiele substancji odżywczych, takich jak kwas hialuronowy, krzemionka organiczna czy kompleksy multiwitaminowe. Ich umiejętne wprowadzenie pod skórę pozwala na uzyskanie zadowalających efektów estetycznych. Skóra zyskuje na jędrności, włosy stają się wzmocnione i pobudzone do wzrostu, a zmarszczki zredukowane – podobnie jak zalegający cellulit. Zabiegi wykonuje się seriami (przeważnie od 4 do 6) w różnych częściach ciała, w odstępach 1-4 tygodniowych. Wyróżniamy dwa typy mezoterapii – igłową i bezigłową.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa opiera się na metodzie iniekcyjnej.

Odpowiednie substancje są podawane pod skórę przy pomocy cienkiej igły. Tak przeprowadzony zabieg nie należy do szczególnie bolesnych. Osoby wrażliwe mogą skorzystać z kremu znieczulającego – objaśnia dr Jerzy Chęciński, ekspert chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej.

Pewną wadą zabiegu jest fakt, że bezpośrednio po nim widoczne są miejsca wkłuć. Istnieje też możliwość wystąpienia niewielkich zaczerwienień i sińców. Ustępują one przeważnie w ciągu kilku-kilkunastu godzin, dlatego procedurze warto poddać się w dniu wolnym od pracy. Powstałe niedoskonałości można też ukryć pod warstwą makijażu.

Oczywiście metoda igłowa posiada swoje niezaprzeczalne zalety. Przede wszystkim umożliwia aplikację większej ilości preparatu w głębsze warstwy skóry, niż ma to miejsce w przypadku alternatywnej metody bezigłowej.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa jest przeprowadzana przy pomocy przykładanego do skóry urządzenia. Wykorzystuje ono zjawiska fizyczne zachodzące w błonach komórkowych i warstwie rogowej skóry – elektroporację i elektroforezę. Elektroporacja zwiększa przepuszczalność skóry, a elektroforeza przenosi pod jej powierzchnię substancje aktywne.

Zaletą tej metody mezoterapii jest nieinwazyjność i bezbolesność. Zabieg nie pozostawia śladów po wkłuciach, tak jak ma to miejsce w przypadku mezoterapii igłowej. Dzięki temu nie musimy martwić się o maskowanie czasowych niedoskonałości.

Jedyny ślad jaki może pozostawić zabieg to zaróżowienie, które ustępuje po 3-4 godzinach. Ostateczny efekt estetyczny widać po dobie. Aby był on taki sam jak po mezoterapii igłowej, niezbędne jest wykonanie większej ilości zabiegów – zauważa dr Chęciński.

Która metoda jest lepsza?

O wyższości jednej metody mezoterapii nad drugą trudno rozstrzygnąć. Mezoterapia igłowa wymaga dłuższego czasu regeneracji, a jednocześnie pozwala na szybsze uzyskanie pożądanego efektu estetycznego. W przypadku mezoterapii bezigłowej unikamy nieprzyjemności związanej z wkuwaniem igły, ale wymagana ilość zabiegów wzrasta. W gestii pacjenta pozostaje, na czym zależy mu bardziej – czasie czy komforcie. Warto też skonsultować się ze specjalistą który poradzi, jaka metoda okaże się skuteczniejsza w naszym przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *