Skuteczne akcesoria stomatologiczne dla każdego

Dentyści-sadyści odeszli już do lamusa i aktualnie większość ludzi odwiedza gabinety stomatologiczne regularnie bez większych obaw.

Profesjonalne czyszczenie zębów połączone z piaskowaniem i fluoryzacją to podstawowy zabieg profilaktyczny. Powinien być wykonany minimum raz w roku przez doświadczoną higienistkę stomatologiczną lub lekarza stomatologa. Później nie mniej ważna jest codzienna higiena, którą wykonujemy samodzielnie. Warto zwrócić uwagę, czy używane przez nas akcesoria stomatologiczne są odpowiednie do naszego uzębienia i dobrej jakości. 

Jeśli chodzi o tradycyjne szczoteczki do zębów, to różnią się one kształtem, rozmiarem i przede wszystkim miękkością włosia. Ci, którzy mają wrażliwe zęby lub odsłonięte szyjki zębowe, powinni wybierać delikatne włosie. Posiadacze bezproblemowego uśmiechu, mogą śmiało używać szczoteczek o średniej twardości włosia. Szczoteczki należy bezwzględnie wymieniać raz na kwartał.

Wybór pasty do zębów wcale nie jest prostszym zadaniem niż znalezienie odpowiedniej szczoteczki. Aktualnie na rynku można dostać pasty z fluorem lub bez fluoru, pasty wybielające lub odświeżające oddech, a także specjalistyczne pasty, które mogą być używane maksymalnie raz w tygodniu. Jeśli naszym problemem jest nawracająca próchnica, to warto wybrać pastę z dużą ilością fluoru. Ta informacja jest podana na opakowaniu i jest wyrażona w jednostce parts per million (ppm). Pasty do zębów, które zawierają 1 450 ppm fluoru, stanowią skuteczną ochronę przed potencjalnymi ubytkami.

Higienę jamy ustnej warto wzbogacić o płyn do płukania ust. Jeszcze do niedawna większość osób uważała, że to absolutnie zbędny gadżet. Nic bardziej mylnego. Jego celem nie wyeliminowanie szczoteczki do zębów z naszego życia, tylko uzupełnienie jej działania. Dobry płyn do płukania ust nie zawiera alkoholu, odświeża oddech i może być stosowany w połączeniu z nitkowaniem zębów. Płyn ma szansę dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej  i usunąć najmniejsze resztki pokarmu. Ponadto, stanowi bardzo dobrą ochronę przed osadem i kamieniem nazębnym oraz zabija bakterie, które znajdują się na języku, policzkach i między zębami.

Higiena jamy ustnej powinna być dla nas codzienną przyjemnością. Jeśli używane produkty powodują dyskomfort lub nie odpowiada nam ich konsystencja czy zapach, to bez problemu znajdziemy na rynku lepsze akcesoria. Niech każdy przegląd stomatologiczny kończy się zdaniem, że następna wizyta kontrolna musi być dopiero za rok.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *