Przeszczep tkanki tłuszczowej

Z wiekiem następuje zjawisko zmniejszania się ilości podskórnej tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy, w wyniku czego deformują się jej niektóre obszary. Dermatologia estetyczna oferuje nowoczesne metody leczenia, jedną z nich jest przeszczep własnej tkanki tłuszczowej w miejsce deficytu tkanki miękkiej.

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest przeszczep tkanki tłuszczowej
  • Czy przeszczep tkanki tłuszczowej pozwala schudnąć
  • Jak wygląda i ile trwa przeszczep tkanki tłuszczowej

Metoda jest bezpieczniejsza od konwencjonalnych, gdyż minimalizuje zagrożenie wystąpienia stanu zapalnego, które może mieć miejsce w przypadku wszczepiania ciał obcych. Inną zaletą jest trwałość efektu. Substancje na bazie kwasu hialuronowego używane zazwyczaj do modelowania twarzy wchłaniają się, a zabieg wymaga ponowienia.

Głównym wskazaniem do leczenia tą metodą jest niedobór tkanki tłuszczowej, powodujący zazwyczaj zaostrzanie rysów twarzy, a także pogłębianie fałdów nosowo-wargowych. Przeszczep tkanki tłuszczowej jest również zasadny w przypadku występowania ubytków pourazowych, głębokich zmarszczek, a także ogólnej asymetrii twarzy. Tkankę tłuszczową można pozyskać przy okazji innych zabiegów, np. usunięcia jej nadmiaru z brzucha, ud, czy bioder. Sam proces podzielony jest na etapy, gdyż jednorazowe przeszczepienie dużej ilości jest niemożliwe. Przed przystąpieniem do zabiegu, chirurg precyzyjnie określa zakres korekcji, który wynika z indywidualnych uwarunkowań Pacjenta. Przeszczep wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym. Po uprzednim pobraniu i odpowiednim przygotowaniu tkanki, tłuszcz jest podawany drogą iniekcji w określone miejsce. Po zabiegu, pacjent może powrócić do normalnej aktywności po kilku dniach, jednak obrzęk może się utrzymywać nawet do 3 tygodni.