Naturalne filtry UV. Olej kokosowy a ochrona przeciwsłoneczna

Opalanie nie jest zdrowe, jeśli nie zastosujemy odpowiedniej ochrony. Z drugiej strony kremy do opalania często są pełne potencjalnie szkodliwych składników chemicznych. Co robić? Jedna z opcji to naturalne filtry przeciwsłoneczne – jednym z nich jest olej kokosowy.

Jeszcze w XIX wieku opalenizna świadczyła o pochodzeniu z niższych sfer, więc zamożniejsi ludzie unikali słońca. Słusznie, ponieważ dzięki temu byli mniej narażeni na szkodliwe działanie promieniowania UV. Choć trzeba pamiętać, że nawet w cieniu promieniowanie słoneczne jest silne, zwłaszcza latem. Aktualnie panuje moda na opaleniznę, dlatego filtry przeciwsłoneczne to kosmetyki, których nie powinno zabraknąć w żadnej kosmetyczne.

Jak ochronić skórę przed słońcem?

1. Unikajmy długiego przebywania na słońcu.
2. Używajmy kremów z filtrem UV dopasowanym do sytuacji.
3. Chrońmy głowę np. chustkami lub czapkami z szerokim rondem.
4. Nośmy bardziej zakryte ubrania, za to z naturalnych materiałów.
5. Postawmy na naturalne filtry przeciwsłoneczne.

Naturalne filtry przeciwsłoneczne

Od standardowego filtru przeciwsłonecznego ten naturalny odróżnia się przede wszystkim tym, że nie zawiera żadnych składników, które mogą potencjalnie uczulać. W gotowych produktach mogą to być konserwanty, alkohole, parabeny lub substancje zapachowe. Nawet olejki eteryczne niekoniecznie wskazane są delikatnej, podrażnionej słońcem skórze.

Najlepsze naturalne filtry przeciwsłoneczne to olejki. Najwyższy wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej mają olejek z pestek malin (28-50 SPF), olejek z nasion dzikiej marchewki (38-40 SPF) lub olej z kiełków pszenicy (20 SPF). Jednak dżo częściej na hasło „ochrona przeciwsłoneczna” polecany jest olej kokosowy.

Olej kokosowy a ochrona przeciwsłoneczna

Naturalny olejek kokosowy ma standardowy dla większości olejków współczynnik rzędu 2-4 SPF. Może wydawać się, że to niewielka ochrona, ale stosowana regularnie (a nie sporadycznie jak w przypadku kremów z filtrem) może być zbawienna dla naszej skóry.

Zaletą oleju kokosowego jest fakt, że nie tylko skutecznie ochrania przed słońcem i minimalizuje jego szkodliwość, ale również odżywia, zmiękcza, wygładza i dodaje blasku. Można stosować go jako środek ochronny zarówno na skórę, jak i na włosy. Ewentualnie warto szukać kremów z filtrem UV o w miarę naturalnym składzie, w którym to właśnie olejek kokosowy i inne oleje są niezbędną w lecie tarczą ochronną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *