Na czym polegają zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe? Krótki przewodnik

Wśród zabiegów medycyny estetycznej ciekawą propozycją ostatniego czasu są zabiegi wykorzystujące osocze bogatopłytkowe, nazywane także ze względu na technikę ich przeprowadzania, wampirzym liftingiem . Popularność tych zabiegów wynika przede wszystkim z bardzo dobrych efektów, przy jednoczesnym dużym bezpieczeństwie metody. Dowiedz się, na czym polegają zabiegi z osoczem bogatopłytkowym i kto może z nich skorzystać.

Co to jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe to preparat wytworzony z krwi własnej pacjenta, poddającego się zabiegowi rewitalizacji skóry, czy usuwania zmarszczek. Stanowi ono alternatywę dla osób nie akceptujących kwasu hialuronowego, czy zmagających się z alergią. Fakt, że osocze bogatopłytkowe powstaje z krwi pobranej od pacjenta sprawia, że nie występują reakcje alergiczne, jak to jest możliwe w przypadku innych środków. Sam proces przygotowania materiału rozpoczyna się od pobrania kilku mililitrów krwi z żyły obwodowej, która następnie jest odwirowywana i po oddzieleniu krwinek czerwonych, powstaje osocze, zawierające znacznie większą liczbę płytek krwi w mikrolitrze, niż znajduje się w krwi pełnej.

Dlaczego zabiegi z osoczem bogatopłytkowym działają korzystnie na skórę?

Przed wstrzyknięciem do skóry pacjenta osocza bogatopłytkowego, do wcześniej przygotowanego preparatu dodawana jest substancja będąca aktywatorem płytek krwi. Dzięki temu z płytek uwalniany jest szereg czynników wzrostu: płytkopochodny czynnik wzrostu (PDGF), transformujący czynnik wzrostu (TGF), czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), naskórkowy czynnik wzrostu (EGF), czynnik wzrostu fibroblastów (FGF), czy insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) oraz cała gama jeszcze innych aktywnych białek. Czynniki wzrostu znane są bardzo dobrze w medycynie i odpowiadają za regulację wzrostu i różnicowania się komórek, podziały komórkowe, tworzenie naczyń krwionośnych, procesy odbudowy tkanek, naprawy uszkodzeń skóry i innych narządów, czy pobudzanie fibroblastów do syntezy kolagenu. Okazuje się zatem, że płytki krwi nie służą jedynie procesom tamowania krwawienia, ale są również niezwykle ważne w procesach naprawy i przebudowy tkanek organizmu. Z uwagi na mechanizm działania osocza bogatopłytkowego, pierwszych efektów można spodziewać się po tygodniu od zabiegu, a właściwy efekt pojawia się często dopiero po 3 miesiącach, gdyż do wyprodukowania nowego kolagenu potrzebny jest właśnie taki czas.

Kto może korzystać z zabiegów z osoczem bogatopłytkowym?

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym uważane są za bezpieczne i z tego powodu niewiele jest przeciwwskazań do ich wykonywania. Pierwszą grupą osób, u których nie powinno się tych zabiegów przeprowadzać są kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazane jest również przygotowywanie osocza bogatopłytkowego u pacjentów cierpiących na choroby krwi, czy choroby nowotworowe. Wreszcie zaburzenia krzepnięcia i stosowanie leków przeciwkrzepliwych mogą w niektórych przypadkach stanowić przeciwwskazanie do zabiegów z osoczem bogatopłytkowym. Poza powyższymi przypadkami, każdy kto chciałby zadbać o swoją skórę lub zmaga się z problemem, w którym osocze bogatopłytkowe mogłoby pomóc, może skorzystać z takich zabiegów.

Zastosowanie zabiegów z osoczem bogatopłytkowym

Pierwszym, głównym wskazaniem do skorzystania z zabiegów z osoczem bogatopłytkowym jest rewitalizacja skóry, z wypełnieniem zmarszczek, szczególnie w okolicach oczu i szyi, ale także innych części ciała: czoła, policzków, ust, dekoltu, czy dłoni. Warto wiedzieć ponadto, że zabiegi z osoczem bogatopłytkowym z powodzeniem stosowane są także w przypadku innych problemów: przy leczeniu blizn potrądzikowych, w przyspieszaniu procesów gojenia po innych zabiegach medycyny estetycznej, przede wszystkim laserowych, w profilaktyce starzenia się skóry, czy w leczeniu łysienia. To ostatnie zastosowanie powinni rozważyć wszyscy, którzy przygotowują się do zabiegów przeszczepienia włosów, gdyż zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mogą przynieść w zakresie walki z łysieniem całkiem dobre rezultaty.

Na jak długo wystarcza jeden zabieg?

Procesy naprawcze organizmu zależne są w dużej mierze od wieku pacjenta. U osób młodych, poniżej 35 roku życia, głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegów z osoczem bogatopłytkowym jest profilaktyka starzenia się skóry i w takich przypadkach wystarcza zwykle wykonanie jednego zabiegu raz na 1-2 lata. U osób starszych, dla uzyskania zadowalającego efektu, może być konieczne częstsze przeprowadzanie zabiegów, w różnych schematach, np. dwa zabiegi na rok, czy też w schemacie 0-3-9-18, co oznacza powtórzenie zabiegu po trzech, dziewięciu i osiemnastu miesiącach. Wybór najlepszej opcji zawsze powinien wynikać z indywidualnej oceny lekarza medycyny estetycznej, po rozważeniu preferencji pacjenta.

Współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg ciekawych i bezpiecznych metod pomagających zachować piękną i zdrową skórę. Szukając odpowiedniego dla nas zabiegu z pewnością warto zatrzymać się chwilę przy zabiegach z osoczem bogatopłytkowym i wziąć je pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *