Masło czy margaryna?

Już od dawna zadajemy sobie pytanie, które z nich jest dla nas lepsze. Jednak, nawet dietetycy mają trudności z jednoznaczną odpowiedzią. Spróbujmy porównać te dwa tłuszcze i zastanowić się co należy do ich zalet, a co do wad.

Masło

Jest jadalnym tłuszczem zwierzęcym powstającym w wyniku naturalnego procesu (zwanego zmaślaniem mleka). Ma apetyczny, naturalny smak i zapach, który dowodzi jego świeżości. Jest naturalnym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (przede wszystkim A, D i E) oraz karotenoidów, które ułatwiają ich przyswajanie. Masło ma także sporo cholesterolu (ok. 205mg/100g). I to jest jego zaleta, w przypadku dzieci do trzeciego roku życia oraz kobiet ciężarnych i karmiących piersią Wpływa on wtedy na rozwój układu nerwowego, buduje hormony sterydowe, sprzyja powstawaniu witaminy D i soli kwasów tłuszczowych. Osobom starszym ten sam cholesterol może już zaszkodzić. Jego dzienna dawka dla dorosłych wynosi 300mg lub 200mg (w przypadku osób z podwyższonym cholesterolem LDL). Niestety, masło zawiera również dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, które powodują wzrost cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, sprzyjają rozwojowi miażdżycy.

Margaryna

Powstaje na bazie olejów roślinnych jako produkt przemysłowy. Zawiera mało tłuszczów zwierzęcych, za to jest źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (które występują w maśle w znikomych ilościach). Sprzyjają one obniżeniu poziomu cholesterolu, wpływają pozytywnie na serce i układ krwionośny, chronią przed chorobami serca. Dietetycy ostrzegają przed szkodliwymi izomerami trans, które występują w margarynach. Są one nawet bardziej szkodliwe od nasyconych kwasów tłuszczowych. Powodują wzrost „złego” cholesterolu, sprzyjają rozwojowi miażdżycy chorób serca, cukrzycy oraz są związkami sztucznymi. Na szczęście, produkcja margaryn uległa zmianom (oparta jest o tłuszcze estryfikowane), co oznacza, iż większość margaryn nie zawiera izomerów trans wcale lub jedynie śladowe ich ilości. Izomery trans występują w dużych ilościach w margarynach twardych (używanych do pieczenia czy smażenia), dlatego też warto zrezygnować z tego typu tłuszczów. Margaryna swój smak i zapach zawdzięcza aromatom i dodatkom smakowym. Margaryny bardzo często wzbogacane są o witaminy syntetyczne. Mimo iż są mniej obfite w naturalne witaminy (naturalnie, zawierają jedynie E) posiadają kwasy omega-3 i omega-6, niezbędne w rozwoju, utrzymujące lepkość krwi, regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową.

Wszystkiego po trochu

Masło oraz margaryna są zbliżone do siebie pod względem kaloryczności. Przy spożywaniu obu tych tłuszczów należy po prostu zachować zdrowy rozsądek. Dorosła osoba bez problemów z cholesterolem może jeść zarówno masło jak i margarynę. W przypadku osób starszych oraz cierpiących na choroby serca czy układu krążenia zalecane jest spożywanie margaryny, co nie oznacza, iż raz na jakiś czas osoba ta nie może sobie pozwolić na masło. Ważne, by pamiętała o utrzymywaniu prawidłowego stężenia cholesterolu i nie zjadała dużych ilości potraw w niego bogatych.

One Response to Masło czy margaryna?

  1. Ala2 napisał(a):

    Prawdziwe masło jest dużo mniej szkodliwe dla ludzkiego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *