Kto może zostać Morsem?

Kim są Morsy? Są grupą osób, która uwielbia zimowe kąpiele w lodowatej wodzie. Sezon Morsów zaczyna się zazwyczaj od początku listopada i kończy w miesiącu marcu. A najlepsze warunki na uprawianie tego ekstremalnego sportu panują wówczas, gdy temperatury powietrza spadną poniżej zera.

Kto może zostać Morsem?
Morsem może zostać każda osoba bez względu na płeć, która jest zdrowa i nie ma problemów z sercem i krążeniem oraz z ciśnieniem. Ważne jest, aby amator morsowania przed wejściem do wody był zdrowy i w pełni sił. Katar i przeziębienie dyskwalifikują go przed wejściem do lodowatej wody. Kąpać się mogą również osoby nastoletnie, ale wchodząc do wody tylko na krótko – aby się zmoczyć.

Jak przygotować się do kąpieli?
Przed kąpielą w lodowatej wodzie trzeba być zdrowym, wypoczętym i kilka godzin od ostatniego posiłku. Przed wejściem do wody powinno się przeprowadzić dobrą rozgrzewkę tj. bieg i rozciąganie każdej partii ciała. Rozgrzewka ma na celu przypływ ciepła, który spowoduje, że zaczniemy stopniowo zdejmować z siebie odzienie utrzymując przy tym wysoką temperaturę ciała. Rozgrzewkę trzeba prowadzić aż do momentu wejścia do wody, do której możemy wejść, gdy jest nam ciepło i jesteśmy rozgrzani.

Uwaga: Do lodowatej wody zawsze wchodzimy w butach i rękawicach, które ochronią palce przed odmrożeniem oraz z grubą czapką na głowie, która będzie chronić uszy i mózg przed chłodem.

Jak długo przebywać w wodzie?
Osoby początkujące powinny wejść do wody tylko na kilkanaście sekund. Z czasem można stopniowo wydłużać czas przebywania w przeręblu, ale słuchając swojego ciała, które podpowie nam gdy kąpiel przestanie być przyjemnością. Docelowo powinno się przebywać w wodzie od 1 minuty do 2 minut, a profesjonaliści do 5 minut. Kąpiel powyżej 5 minut może być zgubna, bo grozi wyziębieniem organizmu.

Co zrobić po kąpieli?
Po wyjściu z wody należy ponownie podnieść temperaturę ciała, pozostając cały czas w ruchu. Gdy ciało przeschnie można zacząć się ubierać a następnie dobrze jest rozgrzać się gorącym napojem np. herbatą.

Jak często się kąpać?
Zdrowotnie, dobrze jest się kąpać w lodowatej wodzie raz na tydzień. Nie częściej jednak niż dwa razy na tydzień.

Wpływ na zdrowie
Człowiek po kąpieli jest rześki i pełen ochoty do życia. Korzyści z kąpieli jest jednak o wiele więcej, tj.:

  • zahartowanie ciała,
  • zwiększenie odporności organizmu,
  • poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego,
  • lepsze ukrwienie skóry,
  • lepsze samopoczucie.

One Response to Kto może zostać Morsem?

  1. Krystynasolo napisał(a):

    Czy to jest zdrowe? Nie dostanie się szoku termicznego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *