Korekcja odstających uszu
Zabieg plastyki odstających uszu polega na usunięciu fragmentu skóry oraz częściowym wycięciu i zmianie kształtu chrząstki. Najbardziej wskazane jest przeprowadzenie operacji u dzieci powyżej 6 roku życia, w momencie gdy małżowina osiągnie ostateczny kształt i rozmiar. Korekcja u dorosłych jest znacznie trudniejsza.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest korekcja odstających uszu
- Efekty po zabiegu korekcji odstających uszu
- Efekty uboczne korekcji odstających uszu
Dłuższy jest okres rekonwalescencji oraz znacznie większe dolegliwości pooperacyjne. Efekt zabiegu ma znaczenie tylko estetyczne, w jego wyniku poprawiony zostaje rozmiar i ustawienie małżowin usznych w stosunku do twarzy. Należy jednak zaznaczyć, że osiągnięcie idealnej symetrii nigdy nie jest możliwe. Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, trwa maksymalnie do dwóch godzin. Po odpowiednim ukształtowaniu chrząstki oraz skóry wykonywane jest szycie przy pomocy niewchłanialnych szwów nylonowych. Po zabiegu pacjent może opuścić klinikę.
Okres 2 – 4 dni po zabiegu związany jest z odczuwaniem pewnych dolegliwości. Normalnym zjawiskiem jest opuchlizna. Opatrunek usuwa się po upływie tygodnia. Po tym okresie następuje również zdjęcie szwów. Przez miesiąc konieczne jest zakładanie na noc opaski. W wyniku operacji, z tyłu małżowiny usznej powstaje blizna, która z czasem zanika. Efekt końcowy jest trwały, zazwyczaj nie zachodzi konieczności wykonywania powtórnej korekcji.