Jak dbać o włosy? Uniwersalne zasady, których warto przestrzegać

Często mawia się, że dbanie o włosy jest czasochłonne i nieopłacalne. Nic bardziej mylnego. Dużo lepiej postawić na naturalność niż tymczasowo poprawiać wygląd włosów kosztownymi zabiegami. Oto podstawowe zasady pielęgnacji włosów, które trzeba znać.

1. STOP suszarce! Wysoka temperatura sprzyja utracie wody z włosów, dlatego częste suszenie włosów może powodować ich rozdwajanie, puszenie się, łamliwość itd. Jeśli nie mamy czasu, aby dać włosom wyschnąć naturalnie, używajmy wyłącznie chłodnego nawiewu. Trwa to nieco dłużej, ale jest bezpieczniejsze dla włosów.

2. Naprzemienne stosowanie odżywek – najpierw emolientowe, następnie proteinowe, i tak na zmianę. Włosy potrzebują zróżnicowanej pielęgnacji, aby wyglądać pięknie. Ich zdrowie zależy od dwóch składników: odbudowujących protein oraz ochraniających emolientów. Jeśli włosy są szorstkie, sztywne i suche, potrzebują odżywki emolientowej. Jeśli stają się oklapnięte i obciążone, warto postawić na odżywki proteinowe np. z keratyną, elastyną, proteinami mlecznymi.

3. Przede wszystkim: delikatność. Nasze włosy są bardzo podatne na wszelkie odkształcenia, uszkodzenia, łamanie. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób się z nimi obchodzimy. Nie szarpmy, nie rozczesujmy na siłę, nie ciągnijmy, nie związujmy zbyt często. Z pewnością odwdzięczą się miękkością, elastycznością, gładkością i będą mniej wypadały.

4. OLEJOWANIE to najważniejszy punkt codziennej pielęgnacji. Jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonane do olejków, spróbujmy wykonać olejowanie na mokro, czyli zastosujmy naturalny olejek tak, jak standardowo używamy odżywki po myciu. Po ponownym umyciu włosów powinno się okazać, że włosy są gładsze, bardziej lśniące i sypkie. W naturalnych olejkach kryje się naprawdę wiele dobrego, dlatego warto regularnie olejować włosy. Przy mało problematycznych włosach wystarczy raz w tygodniu, ale jeśli mamy bardzo zniszczone pasma, warto nakładać olejki przy każdym myciu. Olejowanie jest naturalne i daje wiele możliwości.

5. Szampony bez SLS-ów. Detergenty są bardzo szkodliwe dla włosów. Podobnie jak alkohole lub parabeny przyspieszają utratę wody, osłabiają włosy, mogą podrażniać skórę głowy i pozostawiać włosy szorstkie, matowe i sztywne. Najlepsze szampony do włosów to te naturalne, z delikatnymi substancjami myjącymi np. przeznaczone dla dzieci.

6. Zapuszczasz? Podcinaj! Zbyt często unikamy wizyt u fryzjera, kiedy decydujemy się na zapuszczenie włosów. Regularne podcinanie końcówek jest bardzo ważne, aby włosy zachowały zdrowie, układały się lepiej i nie traciły składników odżywczych przez rozdwojone końce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *