Czy kawa jest szkodliwa?

Mimo wielu lat badań, dużo osób nadal unika kawy z kofeiną, ponieważ martwi się o jej wpływ na zdrowie. Jednak z badań przeprowadzonych na jednym ze znanych uniwersytetów wynika, że kawa jest bezpiecznym napojem, który może nawet oferować korzyści dla zdrowia.

Badania nie potwierdziły, że umiarkowane spożycie kawy nie spowoduje szkód, ale także odkryły możliwe korzyści. Pokazują, że ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 jest niższe wśród osób regularnie pijących kawę, niż wśród tych, którzy jej nie piją. Także kawa może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych, hamuje rozwój raka jelita grubego, poprawia funkcje poznawcze, zmniejsza ryzyko uszkodzenia wątroby i zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona. Wykazano również, że kawa poprawia wytrzymałość i wydajność w długotrwałym wysiłku fizycznym.

Jednak, kawa nie jest całkowicie niewinna. Kofeina, główny składnik kawy ma działanie pobudzające. Kawa ma wpływ na układ krążenia, powodując zwiększoną częstość akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, a czasami nieregularne bicie serca.

Badania w dużej mierze dotyczyły kawy i jej wpływu na kwestie zdrowia kobiet, takie jak: zdrowie piersi, raka i osteoporozy. Ale negatywny wpływ kawy na ogół pojawia się w przypadku nadmiernego spożycia. Dla osób pijących dużo kawy naukowcy zalecają zachowanie czujności – umiar jest kluczem.

2 Responses to Czy kawa jest szkodliwa?

  1. Krystian napisał(a):

    Ciężko sobie rano odmówić kawy 🙂

  2. Kro napisał(a):

    Podobno 3-4 kawy dziennie nie mają wplywu na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *