Co warto wiedzieć o chlebie?

Chleb spożywamy codzienne, rzadko jednak zastanawiamy z czego jest wytwarzany. Wchodzimy do piekarni i widzimy wiele gatunków chleba. Nazwy ich niekiedy mało nam mówią – co wybrać, czym się różnią? Ten artykuł odpowie na wszystkie pytania.
Najczęściej do wypieku chleba używa się mąki pszennej i żytniej, nazwane zgodnie z rodzajem zboża, z którego powstały. Mąka powstaje w wyniku rozdrobnienia ziarna zbóż, z bielma wytwarzana jest mąka, a oddzielona warstwa owocowo-nasienna tworzy otręby.
Poszczególne rodzaje mąki są efektem różnego stopnia oddzielenia okrywy owocowo-nasiennej od bielma. Mąki jasne, produkowane w głównej mierze z bielma, natomiast w miarę większego udziału rozdrobnionej okrywy owocowo-nasiennej w mące, produkowane są mąki ciemne o większym wyciągu. Mąki całoziarnowe produkuje się przez rozdrobnienie ziarna praktycznie bez wydzielania okrywy owocowo-nasiennej, a więc otrąb
Biorąc pod uwagę technologiczne możliwości przemiału mąki, wyróżniamy następujące typy mąki żytniej i pszennej:
Typy mąki pszennej:
- 450 Tortowa
- 500 Krupczatka
- 550 Luksusowa
- 650 Bułkowa
- 750 Chlebowa
- 850 Chlebowa
- 1400 Sitkowa
- 1850 Graham
- 2000 Razowa
Mąki żytnie klasyfikuje się do dwóch podstawowych grup – jasne i ciemne:
- 580 Jasna
- 720 Chlebowa
- 800 Żytnia
- 1400 Sitkowa
- 1850 Starogardzka
- 2000 Razowa
Najbardziej popularne są mąki pszenne o typach 450, 500, 550, 650. Mąki o wysokim typie są rzadko spotykane w handlu detalicznym, mąki chlebowe są produkowane głównie dla produkcji piekarskiej.
W mieszankach chlebowych są mąki żytnie i pszenne, łamane ziarna pszenicy żyta i owsa oraz orkisz, amarantus, słody żytnie i jęczmienne znajdą się tam również: regulator kwasowości, lecytyna, cukier i sól, oraz zakwas i drożdże. Dla poprawy smaku i właściwości zdrowotnych dodaje się do chleba nasiona siemienia lnianego, sezamu, słonecznika, czarnuszki, anyżu, kminku, maku oraz pestki dyni. Niektóre gatunki chleba zawierają owoce np.: żurawinę, śliwki, gruszki.
Jaki chleb wybrać jasny czy ciemny?
W szerokiej gamie produktów piekarskich, każdy może znaleźć produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Ciemne pieczywo zawiera większe ilości błonnika pokarmowego, gdyż produkowane jest z mąki z pełnego przemiału, zawierającej wszystkie składniki ziarna. Jest również bogatsze w składniki mineralne i witaminy. Jest ono wskazane zwłaszcza dla osób, cierpiących na zaparcie, walczących z częstymi napadami głodu lub nadmiarem kilogramów. Pieczywo jasne jest natomiast szczególnie polecane osobom o wrażliwym przewodzie pokarmowym – uskarżającym się na wzdęcia czy uczucie nadkwaśności.
Uwaga na „farbowane” razowce!
Musimy uważać na „farbowane” ciemne chleby, które często mylimy ze zdrowym, bogatym w błonnik pieczywem. Okazuje się, że piekarze coraz częściej oszukują nas dodając do zwykłego białego chleba rozmaite barwniki np.: karmel. Dodatkowo posypują wierzch odrobiną płatków owsianych czy ziaren słonecznika i wtedy pewni jesteśmy, że wybieramy zdrowszą opcję. „Myślimy” – super, udało mi się kupić taniej pełnoziarnisty chleb! Ale jesteśmy w błędzie. Zawsze należy pamiętać o uważnym czytaniu listy składników umieszczonych na chlebie.
Niestety w piekarniach sieciowych ciężko jest kupić porządny chleb. Najlepiej samemu robić i to na zakwasie.